Aydın’nın Tarihcesi

Aydın’ın Tarihcesi

aydın da ki medeniyetler

Aydın’ın tarihi ve tarihçesi, Türkiye’nin bir ili olup ve en kalabalık yirminci şehridir. 2015 itibarıyla ile 1.053.506 nüfusa ulaşmış bir ilimizdir. Ege Bölgesi’nde yer alan bu vilayet, tarım ve truzim açısından en gelişmiş illerdendir. Ege Denizi’ne kıyısı vardır. Kuşadası ve DidimTürkiye’nin iki önemli turizm merkeziyle turizm potansiyeli büyük bir ildir. Bu vilayetin Plaka kodu 09’dur. Kent, Türkiye’de kurulan ilk demiryolu bu  şehirdir. Bu kentte çok sayıda tarihî eser bulunur. Türkiye’de bulunan en uzun üçüncü tüneline sahiptir. Türkiye Otoyolları üzerindeki en uzun ikinci tüneli de bu şehirde bulunmaktadır. Nüfus bakımından Ege Bölgesi’nin İzmir ve Manisa’dan sonraki 3. büyük ilidir. Bu şehirde 17 ilçe bulunur.

 

Etimoloji

Şehir’in eski isimleri TGüzelhisar ve Tralleis olup 14. yüzyılda Anadolu Beylikleri döneminde kurulan Aydınoğullarıbeyliği zamanında yeni ismi Aydın olarak değişmiştir. Kurtuluş Savaşından  sonra 1923 yılında Aydın müstakil il olarak kabul edilmiştir.

Cumhuriyet dönemi

1987 yılında çıkarılan 3392 sayılı kanun ile incirliova ve Buharkent , 1990 yılında çıkarılan 3644 sayılı kanun ile de Köşk, Karpuzlu ve Yenihisar vilayetleri kuruldu.Yenihisar vilayetinin adı 1997 yılında 4235 sayılı kanun ile birlikte Didim olarak değiştirildi. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile merkez ilçe kaldırılarak aynı sınırlara sahip Efeler vilayeti kuruldu. Yine aynı kanun ile Aydın’da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir