Batman’ın Tarihçesi

Batman’ın Tarihçesi

batmanın tarihi

Batman tarihi ve tarihçesi, Batman’ın bilinen tarihi milattan önce besinci asırda yasayan Medlerle başlamaktadır. Bölgeye yerleşen Medler, Buraya Ela Khan ismini vererek uzun süre bağımsız olarak yaşadılar. Önce Büyük İskender’in istilasina ugrayan bölge, daha sonra sırasıyla Selepkoslar, Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Bizans’ın hakimiyeti altında kaldı. 650’den sonra İslam mücahitleri bölgede görünmeye başladı. 1071 Malazgirt Zaferine kadar İslam ordulari ile Bizans arasında el degiştiren bölge, bu zaferden sonra Türk hakimiyeti altına girdi. Artukluların merkezi olan bölge daha sonra Moğol,İlhanli, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevilerin eline gecti. Bilahare Yavuz Sultan Selim Han, Safevileri yenerek Batman havalisini Osmanlı topraklarına kattı.

1515’te Dördüncü Murad Han, Bağdat seferi sırasinda büyük yararlılik gösteren Turhanoğlu Mahmud Paşaya bölgeyi timar olarak verdi.

İstiklal savaşı sırasında işgale uğramayan bölgede, 1950’den sonra petrolün çıkarılıp değerlendirilmesi ile büyük bir gelisme sağlandi ve Batman 1957’de ilçe merkezi oldu. 16.5.1990 tarihine kadar Siirt iline bağlı bir ilçe olarak kalan Batman, bu tarihten sonra il merkezi haline getirildi.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir