Beşiktaş Jimnastik Kulübü Tarihçesi

Beşiktaş’ın Tarihçesi

beşiktaşın tarihçesi

 

Beşiktaş tarihi ve tarihçesi, 1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi’nde, o dönemin Medine Muhafızı olan Osman Paşa’nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa’nın oğulları Mehmet şamil ve Hüseyin {bereket|bolluk} ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve şevket Beyler’in aralarında olduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti. O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her çeşitli toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit’in adamları Serencebey’deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, bununla birlikte o zamanlarda kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve yalnızca gövde hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin hal yumuşadı. Hatta saray çevresinden şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık {ık antrenmanları izlemeye başladı. {meşhur|ünlü} boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başlandı.

1903 Mart’ında ise hususi bir izinle bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908’de Meşrutiyet’in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 31 Mart 1909’daki siyasi olaylardan sonrasında Edirne’de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, hareket Ordusu ile istanbul’a geldi. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim eğitmeni olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey’de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, ıhlamur’daki evinin altındaki alanı, kulüp merkezi yaptı ve bereket Jimnastik Kulübü’nün {adı|ismi} Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü şekilinde değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu kuvvetli bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey’in arkadaşları Refik ve şerafettin beyler de iyi birer eskrimciydi.

Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey’in teşviğiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne hevesi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150’ye yükseldi. Kulübün merkezi de ıhlamur’dan Akaretler’de 49 numaralı binaya taşındı. Bir zaman sonra bu yapı da küçük gelince, gene Akaretler’de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor alanı biçimine getirildi.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir