Galatasaray Spor Kulübü Tarihçesi

Galatasaray’ın Tarihçesi

galatasarayın tarihi

 

Galatasaray tarihi ve tarihçesi, Galatasaray Spor Kulübü, Türk Spor zamanı’ndeki öncü olma özelliğini hiç kuşkusuz içinden hayata merhaba dediğu ve gene öncü bir kuruluş olan Galatasaray Lisesi’nden (Mektebi Sultani) almıştır. Okul ile kulüp arasındaki koparılamayacak olan bağ, yadsınamayacak bir gerçeklik ve övünç kaynağıdır.

Devlet adamı yetiştirmek amacıyla II. Beyazıt tarafından 1481’de kurulan mektep, adını kurulduğu yerleşkeden alır ve “Galata Sarayı” olarak anılmaya başlar. Okul modern konumuna 1 Eylül 1868’de Sultan Abdülaziz döneminde kavuşur. Okul’ un tekrar yapılanmasıyla beraber, Türkiye’de de gerçek anlamıyla ilk sportif çalışmalar başlamış olur ve okulda gövde Eğitimi dersi jimnastikçi ‘Monsieur Curel’ tarafınca eğitim programına konur. Bu atılımlar hakkaten bir devrim niteliği taşımaktadırlar. Curel, çağdaş aletler eşliğinde çalıştırdığı öğrencileri sportif açıdan geliştirirken, onlar için Kağıthane’de bir idman Bayramı düzenler. Yıl 1870’tir. Bu etkinlikte basarı gösteren sporcular değişik ödül ve madalyalar kazanır ve yarışmaların sonucunda öğrencilere “kuzulu pilav” verilir. Bu da, sonraki yıllarda bir başka gelenegin başlangıcını oluşturur.

Curel’den sonra görevi devralan yabancı spor hocaları (M. Moiroux, Signor Martinetti, Stangali benzer biçimde), jimnastik ve atletizmin yanı sıra, değişik branşlara da egilerek (yüzme, kürek, aletli jimnastik), bir ilki daha başlatmıs olurlar. Bu çalışmaların meyvesi çok geçmeden alınmaya başlanır ve adı Türk Spor tarihi’ne altın harflerle yazılan Faik Üstünidman’ın yanı sıra, Binbası Mazhar Kazancı, Abdurrahman ve Ahmet Robenson kardeşler GSL’nde görev alıp, izcilik, tenis, hokey benzer biçimde spor dallarının öğrenciler içinde yaygınlaşmasını sağlarlar. Özellikle Üstünidman’ın ön ayak olmasıyla, öğrenciler futbol ile tanışır. Ama oynanan futbol, bir kör dövüşünden farklı olmayan ve kural tanımayan bir koşuşturmayı andırmaktadır. Fakat futbol GSL’ nin merasim Kapısı’ndan adımını atmış ve tam bir salgına dönüşmüştür.

1901 senesinde İstanbul’da yaşayan iki İngiliz, James Lafontaine ve Horace Armitage, Rum ve İngiliz oyunculardan oluşan Kadıköy Futbol Kulübü’nü kurmuşlar fakat 1903’te takımdaki İngilizler bir anlaşmazlık sonucu ayrılarak Moda Kulübü’nü oluşturmuşlardır. 1904 senesinde ise bu kulüpler, Imogen, Elpis, Strugglers takımlarıyla anlasarak, İstanbul Futbol Birligi’ni hayata geçirmişler ve bugünki Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın yerinde bulunan “Union Club-İttihat Spor” sahasında düzenli karşılaşmalar oluşturmaya başlamışlardır. Görüldüğü şeklinde bu takımlar yabancı veya azınlık takımlarıdır. Türk olmayan ekiplerin gerçekleştirdikleri bu ilk futbol karşılaşmaları, GSL öğrencilerini hem ilgilendirir bununla birlikte çok üzer. Artık onların amacı, kendi futbol kulüplerini kurmak ve ölesiye sevdikleri bu oyunun kurallarını “hatmetmek” ve yabancılarla boy ölçüşmektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir